Yaka Kamerası Yasal mı? Bu soru bazı kurum ve son kullanıcı müşterilerimizin kafasında soru işaretleri oluşturmaktadır. Bu konu ile vereceğimiz bazı bilgi ve örneklerle açıklama yapmaya çalışacağız. Yaka kameraları 2010’lu yılların başlangıcında A.B.D.,Çin,Rusya ve bazı AB ülkelerinde polis ve askeri departmanlar tarafından ihtiyaç olduğundan kullanılmaya başlamıştır.

Dünyadaki en büyük elektronik cihaz üreticisi ülke olan Çin ilk yaka kameralarını bildiğimiz CCTV güvenlik kameralarının chipsetleri ve lensleri ile yapmıştır. Bunu izleyen zamanlarda Tayvan ve G.Kore gibi diğer uzakdoğu ülkelerindede üretim başlamıştır. A.B.D’de bu konu ile ilgili ilk olarak siyahi vatandaş ayaklanmalarında Başkan Obama tarafından bütün eyaletlerde polis karakollarında profesyonel yaka kameraların kullanımı resmi olarak başlamıştır.

Türkiye Emniyet Müdürlüğü

Türkiye’de ilk olarak 2015 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından pilot alım yapılmış ve bununla ilgili İçişleri Bakanlığı tarafından Trafikte Şeffaflık ve Kameralı Denetim Projesi kapsamında genelge yayınlanmıştır. Türkiye’de teknolojik gelişmelerin devamında 2016 yılında ilk defa Emniyet, Jandarma, Zabıta ve Özel Güvenliklerin kullanıma yönelik farklı modellerde yaka kameraları yurtdışında üretilip Afra Elektronik tarafından ithalatı gerçekleştirilmiştir.

Şu anda Afra Elektronik firmamız tarafından getirilen Yaka Kameraları başta Emniyet Müdürlüğü mensubu polislerimiz olmak üzere, Jandarma Komutanlığına bağlı karakol ve trafik birimlerinde, Sahil Güvenlik Komutanlıklarında, Belediyelerin Zabıta birimlerinde, Adliye Bakanlığına bağlı Ceza infaz evlerinde bulunan gardiyanlarda, Kamu ve Özel Güvenlik Birimlerinde kullanılmaktadır. Firmamız yaka kameralarını kullanan güvenlik birimleri Alışveriş merkezleri (AVM), Özel site girişlerinde, üniversiteler ve yurtlarda, lojmanlarda kameralarımızı kullanmaktadır.

Yaka Kamerası yasal mı sorusuna cevaben, dönemin içişleri bakanlarının Sn.Efkan Ala ve Sn.Süleyman Soylu tarafından yaka kameralarının kullanımı hakkında basın açıklamaları mevcuttur. Bunların örnekleri aşağıdadır. Günümüzde yaka kameraları güvenlik birimlerinin kullanımdan ziyade ilerleyen teknolojik gelişmelerle kişisel kullanıma doğru yurtdışında ilerlemektedir. Kişisel güvenliğin önemi toplumsal olaylarda ve terörizm durumlarında kişilerin savunulması gereken durumlarda deliller yaka kameraları tarafından sağlanabilmektedir.

YAKA KAMERASI GİZLİ KAMERA MIDIR?

Diğer sürekli merak edilen sorulanlardan biriside gizli kameralardan farkıdır. Gizli kameraların görüntüleri lens ve ebat konularından ötürü öncelikle delil olamayacak kadar düşük çözünürlüklerdedir. Bundan daha önemlisi gizli şekilde yapılan çekimler yasalar önünde kullanana delilden ziyade daha farklı suç unsurları ve ahlaki konular nedeni ile yasal değildir.
Yaka kameralarının kullanım esnasında görünür yerde taşınması ve görüntülerinin kabul edilebilirliğin üstünde olması nedeni ile elde edilen görüntüler çeşitli davalarda delil olarak kullanılmış ve bu konuda emsal kabul edilmektedir.

Ülkemizde yaka kamerasının kullanımı hakkında bazı yasal boşluklar olabilir, bu konu ile ilgili kullanan birimler cihazların altına belli ebatlarda “SES VE GÖRÜNTÜ KAYDI ALINMAKTADIR” ibaresi içeren küçük kartlar kullanmaktadır. Yurtdışında kameraların dış tarafında dikkat çekici ibareler koyulmaktadır. Aşağıda bununla ilgili örnekleri inceleyebilirsiniz.

yaka kamerası yasal mı

Son olarak konu ile ilgili olarak dönemin İçişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamayı okuyabilirsiniz.

Bakan Ala “Yaka kameraları kamuya açık alanda çalışan asayiş ve trafik birimlerince, polis ile vatandaş arasında yaşanan sorun ve şikayetlerin çözümlenmesi, şeffaf bir denetleme ortamının oluşturulması amacıyla görev esnasında kullanılmaktadır” dedi.

Açıklama şöyle; “Yaka kameraları kamuya açık alanda çalışan asayiş ve trafik birimlerince, polis ile vatandaş arasında yaşanan sorun ve şikayetlerin çözümlenmesi, şeffaf bir denetleme ortamının oluşturulması amacıyla görev esnasında kullanılmaktadır. Söz konusu kameraların kullanımı sırasında kullanıcı personel tarafından ilgili kişiler, sesli ve görüntülü kayıt işlemi yapıldığı konusunda öncelikli olarak bilgilendirilmektedirler.”

Yaka Kamerası Yasal mı? Yaka Kameraları ile ilgili detaylı bilgi almak için iletişim bölümünden bize ulaşabilirsiniz.

AFRA ELEKTRONİK

Toplu kurum alım ve özel projeleriniz için iskonto oranlarımızı öğrenmek için firmamız ile iletişime geçiniz.

YAKA KAMERASI YASALMI

AFRA ELEKTRONİK
Lizbon Cad. No:19/2 Öveçler Çankaya/Ankara
Tel: 0312 911 3895   Tel: 0312 232 3260
2 cevaplar

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] ilk defa Emniyet, Jandarma, Zabıta ve Özel Güvenliklerin kullanıma yönelik farklı modellerde yaka kameraları yurtdışında üretilip  tarafından ithalatı […]

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir